Zločin a jeho oběti

Na inzerát jsem se seznámil s krásným klukem. Moc jsem o něm nevěděl, ale moc mě přitahoval. Tak jsem ho pozval k sobě. Ani k ničemu nedošlo, ale ráno jsem se probudil chudší o peněženku a některé cennosti. Na policii jsem nešel, protože jsem se bál jejich reakcí.

Jindra

V práci o mně vědí, že žiji s přítelkyní. Nikdo mi kvůli tomu nic nikdy neřekl. Ale když jde o přidání na platu, jsem vždy až poslední v řadě. Když o přidání práce, tak první.

Andrea

Lesbické ženy a gay muži se častěji mohou stát obětí společenské diskriminace. Ta navíc bývá často skrytá, protože je buď obtížně prokazatelná nebo oběť má obavu z prozrazení svého zaměření.

Takové jednání může mít za následek zvrat v dosavadním průběhu coming outu, protože vyvolává v oběti pocity viny, potrestání za svou sexualitu, znejistění ve své osobnosti.

Polovina gay mužů, kteří se stali někdy obětí trestné činnosti, se domnívala, že ta souvisela s jejich erotickým zaměřením. Většinou se jednalo o majetkovou trestnou činnost. Pachatelé přitom často spoléhají na to, že jejich jednání nebude nahlášeno. To jim pak ale umožní v něm dále pokračovat.

Vedle toho se vzácněji objevují homofobní agrese, kdy dojde k fyzickému napadení jen pro skutečnou či domnělou homosexuální orientaci. U nás se s ním setkal každý dvacátý gay a zpravidla toto jednání souvisí s rasistickými a xenofobními postoji pachatelů.

Dalším rizikem může být sexuální agrese. Obětí jsou častěji ti, jejichž sexuální orientace je pachatelem rozpoznaná nebo je mu známá. Často tedy jde o kombinaci sexuálně agresivní a homofobní motivace. U mužů pak taková agrese často vede ke znejistění jejich mužské identity.

Vedle závažných deliktů může probíhat diskriminace drobná, obtížně prokazatelná. Patří sem nadávky, urážky, ironické poznámky, nenávistné dopisy či telefonáty. V zaměstnání se může jednat o přeskočení v postupu či platovém hodnocení, ale i nadměrné pracovní zatěžování nebo vyřazení z kolektivu kolegů. V současné době před těmito formami diskriminace chrání zákoník práce. Někteří se poprvé setkávají s diskriminací již ve škole, dosti častá je ve sportovních oddílech. Při bydlení se může objevit problém s odmítáním nájmu partnerovi či partnerce. Ve zdravotnictví jsem se setkal spíše jen s ojedinělým případem, kdy psychiatr (!) odmítl léčit lesbičku z důvodu svého náboženského přesvědčení.

Nejlepší prevencí diskriminace je úspěšné dokončení coming outu, přijetí sebe sama v sebevědomém a vyrovnaném postoji, kdy se nebojíme hájit svou důstojnost a lidská práva. Při skrývání své orientace se můžeme častěji dostat do situací, které k diskriminaci vedou. Zjevná zranitelnost zároveň může podpořit odvahu útočníka.