Vlastně jsem se od raného dětství chovala jako kluk. Patřila jsem mezi nejlepší fotbalisty ve třídě, zapadla jsem do party kluků z naší vesnice. Panenky mě nikdy nebavily a šití jsem nenáviděla. Nikdy mně to nepřišlo divné. Až v pubertě jsem si uvědomila, že to vlastně se mnou nebude tak jednoduché. Jako ostatní kluci jsem se i já začala koukat po holkách.
Soňa
Existují holky, které se chovají jako kluci, a kluci, o nichž jejich okolí tvrdí, že se měli narodit jako holky. Odborníci hovoří o tzv. gender dysforii, česky bychom řekli nespokojenost se svým pohlavím. Takoví kluci se anglicky nazývají sissy boys a dívky tomboys.
U těchto dětí se často jedná o první projevy budoucí homosexuální orientace. V tomto věku však nelze ještě nic mít za definitivní. Asi polovina takových dětí je v dospělosti heterosexuálně orientovaná. Zároveň mnoho gayů se během dětství chovalo jako pěkní darebáci a dost lesbických dívek patřilo mezi něžné a křehké holčičky. U některých se pak setkáváme jen s náznaky podobného chování, někdy dokonce ve velmi raném dětství. Později se pak pod vlivem sociálních faktorů přizpůsobí své pohlavní roli.
Tyto děti, zejména kluci, se již ve škole častěji mohou setkat s projevy diskriminace, odmítání v kolektivu či dokonce šikany. Přitom jejich ochrana je často nedostatečná, protože „kluci si to mají umět vyřídit sami“.
Vedle homosexuálů se takové chování typicky a výrazně vyskytuje u transsexuálů. Tady se však pocit nepatřičnosti vlastního pohlaví v pubertě a dospělosti dále prohlubuje. U homosexuálů převládá nebo zcela nastává přijetí své mužské a ženské role v souladu s tělesným zjevem. Prostě homosexuální muž, i když se někdy příliš ozdobí či navoní, nepřestává být mužem a lesbická žena řídící v koženém obleku motorku Harley je stále ženou.