Kdy na to člověk přijde?

Kluci se mi líbí už od pěti let. Poprvé jsem si to uvědomil, když jsem ležel ve školce v posteli a moc jsem si přál být tam s jedním kamarádem. Vlastně nevím, co bych s ním chtěl dělat, asi dotýkat se ho a zdálo se mi to úplně normální.

Michal

Když jsem poznala Janu, tak jsem byla již několik let vdaná. Nejdříve jsem jen myslela, že jsme kamarádky, pak jsem pochopila, že mi dělají dobře její dotyky. Ale uvědomila jsem si, že jsem lesbická, až několik let potom, co jsme se poprvé milovaly.

Monika

Nejčastěji si svou sexuální orientaci uvědomíme v pubertě. To platí zejména u chlapců, u nichž tehdy dochází k bouřlivým hormonálním změnám, které startují jejich sexualitu. Ty se projeví erotickými sny, fantaziemi, zejména při onanii. Přesto mnoho homosexuálních mužů své touhy dokáže potlačit a neuvědomuje si je. Jejich zaměření se pak může projevit až ve zralém věku, když jsou třeba ženatí a otcové rodin. Většina z nich však potom uvádí, že si v důsledku společenských zvyklostí nedovolili své zaměření tehdy připustit. U žen je pozdní rozpoznání v důsledku pomalejšího dozrávání jejich sexuality a charakteru jejich erotických vztahů ještě častější.

Romantická zamilovanost, často platonická, také může přispět k rozpoznání sexuální orientace.

Někteří lidé si mohou náklonnost ke stejnému pohlaví uvědomit již v dětství. Stává se, že takový chlapec se platonicky zamiluje do svého učitele, kamaráda či románového hrdiny podobně jako jeho vrstevníci do dívek a žen. Ovšem to nemusí být rozhodující, protože i heterosexuální chlapci si nacházejí své vzory, muže, kteří jim imponují, a rozeznat v dětském věku erotické cítění od klukovského přátelství je těžké.

tabulka-rozpoznani_450