Riziko na čtyři

Jsem HIV pozitivní gay. Měl jsem přítele, který pracoval jako stevard. Nebyl to hluboký vztah, ale byl mi sympatický a několikrát jsme se spolu milovali. Vždy jsme používali kondom a lubrikant. Vždy až na jednu výjimku. Nedokážu vysvětlit, jak se to stalo, opilí jsme nebyli a vím moc dobře, jaká to byla hloupost. Navíc prezervativ jsem měl s sebou. Ale stalo se to a po dvou měsících byl můj test na HIV pozitivní.

Christian

O AIDS jsem něco slyšel ve škole, dělali jsme si z toho spíše srandu. Vlastně jsem ani pořádně nevěděl, jestli se mě to týká, protože jsem se v té době jako homosexuál necítil. Těch pár osahávání s klukama a holkama se snad nepočítá. Nějaké styky jsem měl na několika večírcích, to jsem trochu moc pil. Až pak jsem začal chodit s jedním kamarádem. Měli jsme se moc rádi, byl to student z naší fakulty. Nad rizikem jsme moc nepřemýšleli, protože ani jeden z nás nebyl promiskuitní. Za celý rok jsem mu nezahnul a věřím tomu, že on mě také ne. Na testu jsme byli oba společně, ani nevím, proč nás to napadlo. Také výsledky jsme se dozvěděli stejné. Bohužel. Nevím, kdo to zavinil, ale dneska je to jedno. Byli jsme oba moc mladí a blbí.

David

Šíření HIV infekce v gay komunitě se podařilo v civilizovaných zemích významně omezit. Prakticky jedinou skupinou mezi homosexuály, kde přibývá nových případů, jsou mladí gayové.

Důvodů je několik. Tito mladí muži často ještě pořádně nevědí, kam vlastně patří. Proto se nezajímají o prevenci HIV infekce určenou pro gay kluky. Oni totiž nechtějí takhle žít. Někdy věří, že jejich cítění je jen dočasné a zase je to přejde. Pokud ke styku dojde, bývá to nečekané prolomení potlačovaných tužeb a sex je divoký a nespoutaný. Nepočítají s ním, a tak ani kondom nemají u sebe. A jestli ho mají, neví, jak to říci tomu druhému, nechtějí si kazit neopakovatelnost té spontánní a krásné chvíle hledáním a rozbalováním směšné pomůcky. Když předtím vypijí alkohol, lépe se uvolní, ale hůře si uvědomují, co vlastně dělají. V tu chvíli jim to umožní prožívat vše lépe.Jinak by je spoutávaly zábrany. Horší je to až později.

Jindy je to příběh krásné zamilovanosti. Slibují si věrnost a dokonce jí i dodržují. Nezjišťují, co bylo předtím, než se poznali. Mají pocit, že jejich věk je zárukou zdraví. Jejich přítel je tak mladý a hezký, bez známek jakékoli choroby. Ale HIV infekci nemohou poznat. Navíc nechtějí ztratit toho druhého vzájemnou nedůvěrou.

Poslední důležitou hrozbou pro přenos HIV infekce je relaps. Tak se nazývá chování těch mužů, kteří jsou stále zodpovědní a dávají si vždy pozor, ale jednou to nevyjde. Zrovna ten okamžik ale může být rozhodující. Zjistilo se, že takové opomenutí je častější v dlouhodobém partnerském vztahu. Čím déle trvá, tím častěji dojde k rizikovému pohlavnímu styku.

Vedle HIV infekce existuje celá řada dalších sexuálně přenosných infekcí. Ty samozřejmě představují zdravotní problém sám o sobě, ale také mohou přispět k přenosu HIV infekce. Jindy mohou být varovným upozorněním na porušení zásad bezpečnějšího sexu.

Nejzávažnější je syfilis. Ten se v prvním stadiu zpravidla projeví vředem v oblasti pohlavních orgánů několik týdnů po nákaze. Pokud však došlo k nechráněnému pasivnímu análnímu styku, tak může vřídek uniknout pozornosti.

Při pohlavním styku mezi muži existuje také riziko přenosu infekční žloutenky. Proto se gayům doporučuje, aby se proti ní nechali očkovat.

I při respektování zásad bezpečnějšího sexu může dojít k přenosu kapavky, například při orálním sexu bez ejakulace.

Riziko přenosu HIV infekce mezi lesbickými ženami je nižší, bylo popsáno jen několik případů. Většina nákaz virem HIV u lesbických žen souvisela s injekčním užíváním drog nebo s pohlavním stykem s gay kamarádem.