Helena Eliášová: Pátek o desáté

eliasova(Hra o utíkání. Před životem. Před samotou. Před sebou.)

Pátek o desáté je vysvobozující heslo dvojice, jež se každý týden vyráží bavit na taneční párty. „Hra o utíkání. Před životem. Před samotou. Před sebou“, jak zní autorčin podtitul, nahlíží svět mladých lidí hlediskem strachu z partnerského zklamání, ale také ze sebepřijetí.

Tragikomická hra Heleny Eliášové proniká do absurdního partnerského vztahu homosexuálního Tomyho a heterosexuální Riny, založeného na jistotě, že jeden druhého neopustí a nezraní. Pouto sourozenecké či přátelské lásky, začne být narušováno přirozenými vetřelci mužského pohlaví, proti kterým se oba musí chránit. Zdánlivě banální situace, spočívající v odmítnutí společného pátečního flámování, pak rozpoutá konflikt, dokládající nesmyslnost takto pojatého svazku.

Autorka v Pátku o desáté ironizuje stav čekání na konec týdne jakoby na jediný smysl života mladých lidí, kteří se brání tomu, aby dospěli, přitom se intenzivně zabývá také vztahy mezi homosexuálními muži a jejich kamarádkami. Eliášové hra je o tápání, o odvaze přijmout svou identitu a o panickém strachu ze skutečného života, vymezujícího se vůči pozlátku pátečních zábav.

Helena Eliášová studuje třetím rokem na DAMU obor dramaturgie. Kromě školních prací se věnuje psaní menších prozaických a dramatických útvarů a experimentuje s různými formami těchto útvarů. Tematicky se zaměřuje na problematiku člověka v dnešním přetechnizovaném světě a na menšiny a subkultury – zabývá se např. homosexualitou. V roce 2007 získala za text Metal4ever ocenění v dramatické soutěži Zlatá divadelní žába, reflektující problematiku rovných příležitostí žen a mužů. Mimo to je autorkou politické satiry Na (d)ně!, divadelních her Hustler4you, Poslední večírek a Tentazione. Její rozhlasovou prvotinou byla apokalyptická komedie Jako za živa.

Inscenace vzniklé pro cyklus Hry a dokumenty nové generace se ujala – v rozhlase debutující – režisérka Alexandra Bauerová. V hlavní roli se před mikrofonem poprvé představil Jiří Kniha, jeho hereckými partnery byli Marie Vančurová a Jiří Vyorálek.

Premiéru vysílá stanice Český rozhlas 3 – Vltava, v rámci nedělní Čajovny a jejího cyklu Hry a dokumenty nové generace 28. 3. 2010 v 19 hod. Po skončení hry proběhne diskuse.