Reportáž o koulení s vilou

Akce se konala v sobotu 21. 7., sraz se uskutečnil ve 1300 na hlavním nádraží pod hodinami. Odtud jsme jeli tramvají do Černých polí a pak ještě kousek pěšky k vile Tugendhat.

Památka světové moderní architektury, jejíž architektem je slavný Ludwig Miese van der Rohe, která je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO se nachází na Černopolní 45.

Měli jsme poslední možnost navštívit tuto fascinující funkcionalistickou památku, protože bude nyní 2-4 roky uzavřena z důvodu památkové rekonstrukce.

Pozemek pro tuto vilu věnoval otec Grety Tugendhatové, proslulý textilní průmyslník Löw-Beer.

Dům nás zcela uchvátil svou prostorností, stírající hranice interiéru a exteriéru a to za pomocí tzv. „prosklených zdí“. Tato prostornost je navíc umocněna spustitelnými okny až do podlahy, což umožňuje dokonalé splynutí interiéru s přírodou v zimní zahradě.

Daší pozornosti ani neunikla honosná achátová zeď, oddělující část pracovní (knihovna s pracovnou) od části reprezentativní, která při ozáření sluncem jakoby „žhne“ v barvách žlutých a rudých.

Dále jsme si mohli povšimnout původního nábytku od samotného architekta Miese van der Rohe.

Po prohlídce zimní zahrady jsme dále pokračovali do parku Lužánky, kde jsme si všichni zahráli petangue (Francouzi oblíbený „sport“) a známou hru Twister, se kterou byla spousta zábavy.

Aneb jak nejlépe prožít odpoledne než si v parku zahrát s přáteli a prožít hromadu srandy a odnést si spoustu zážitků ze setkání GaTe.

Pavel

 

A jak to viděl Ondra…

Prázdninový výlet do vily Tugenthat bylo velice příjemné, ostatně jako všechna setkání :0)

V odporném vedru jsme se sešli na nádraží u hodin. Nováčci neměli problém se zapojit do skupiny, která na ulici budila pozornost svou hlučností. Během půl hodiny jsme se dostali před vilu, kde se nás ujala ochotná paní průvodkyně.

Elegantní funkcionalistická budova budila v některých členech touhu něco podobného vlastnit. Jiní ji pouze se zájmem procházeli. V obývacím pokoji se zahrálo na starý klavír (Eliška od Beethovena). Hudba neuvěřitelně prostor oživila, narušována pouze tichým hovorem a otázkami k paní průvodkyni. Ta nás opustila na zahradě, poznamenané vichrem minulé noci, kterou skupina prošla celkem rychle.

V parku Lužánky jsme hráli twister a petaque. Twister přišel vhod z technických důvodů (kvůli nedostatku koulí). Příjemné ač horké odpoledne ubíhalo při hrách a povídání. Tentokrát na programu nebylo žádné diskusní téma, což mi přišlo snad trochu líto. Ale nic se nemá přehánět.

21. červenec byl super relax day. Setkání s přáteli a poznání nových lidí.

Ondra