Nejen pro heterosexuální vrstevníky

Milí heterosexuální přátelé, možná vám tento text dal přečíst kamarád, který se vám svěřil s tím, že je gay, nebo kamarádka, která se vám svěřila s tím, že je lesba. Pak je to upřímnost a odvaha, které si můžete cenit. Nejspíš se jim to neříkalo lehko a pečlivě vybírali, komu se s tím svěří. Vybrali si z nějakého důvodu vás. Možná, že i vy jste se jim někdy svěřili s něčím, čeho jste měli plnou hlavu.

Kamarádi jsou od toho, aby se poslouchali, radovali, chápali nebo politovali, když je to potřeba. Na druhou stranu, litovat někoho proto, že je gay nebo lesba, není nutné. Homosexualita není nemoc a není to ani neštěstí do života. Nemusíte se ani bát, že vás odteď bude váš kamarád svádět. Tak jako se všem heterosexuálním klukům nelíbí všechny holky a holkám všichni kluci, tak ani homosexuálové nemíří svými city bezhlavě na všechny lidi stejného pohlaví.

Zdá se, že ženy a dívky většinou nemívají problém přijmout fakt, že jejich kamarádka je lesba. Jejich vztahem to neotřese, často je tomu právě naopak – živě se zajímají, jaké to je, vyptávají se na přítelkyni, na vztah. Otázky mnohdy neberou konce.

V něčem je to podobný, v něčem jiný. S kamarádkou si normálně pokecáme o jejím klukovi a tak. Ona mi někdy závidí, že můžu se svou partnerkou o věcech víc mluvit. To je fakt, lesby všechno pořád rozebírají. (Stáňa, 23 let)

Pro kluky je někdy přijetí kamaráda-gaye složitější. To může souviset s rozdílným přijímáním ženské a mužské homosexuality ve společnosti obecně. U holek je vzájemné projevování emocí tolerované a povzbuzované, protože je chápáno jako přirozené, zatímco u kluků působí jaksi nepatřičně a jakoby ohrožovalo identitu pravého muže nebo kluka. Heterosexuální kluci tak můžou mít strach, aby nebyli kvůli blízkému kamarádství s jiným klukem, notabene gayem, považovaní sami za gaye. Pro holky může naopak přátelství s gayem představovat určitou výhodu. Mají toho spoustu společného, oba se občas poohlédnou po stejném klukovi, chtějí vypadat dobře a když si spolu večer vyrazí ven, nemusí se ani jeden bát nevyžádaných návrhů ze strany toho druhého.

Prostě svěří-li se vám kamarád s tím, že je gay, není potřeba dělat nic zvláštního a výjimečného. Stačí dobře poslouchat a zůstat dobrým kamarádem.