Panák na odvahu

Moje touha po klukovi byla skrytá a tajná. Nejdříve jsem si ji nedokázal přiznat. Když jsem ji nakonec přece jen uskutečnil, rychle jsem na všechno zapomněl. Vlastně jsem na Letnou či k Vokovi vyrazil jedině pořádně opilý. Moc jsem z toho neměl, ráno mi pak bylo pěkně zle z pití i z toho, co se odehrálo. Přesto jsem to do týdne musel opakovat. Kolikrát jsem ani nevěděl, co všechno jsme dělali. Chtěl jsem se milovat s klukem, ale k tomu jsem se musel opít. Nejprve několikrát týdně. Pak už jsem pil a sex přitom žádný nebyl, protože to ani nešlo. Pak jsem se dostal na léčení, ale říci lékaři, že jsem homosexuál, jsem dokázal až po dvou měsících.

Petr

Krátce po rozvodu jsem se rozešla i se svou přítelkyní. Měla jsem pocit, že se pro mě všechno zbortilo. Přece kvůli ní jsem odešla od rodiny. Chtěla jsem zapomenout na něho, na ni, dokonce i na děti, které za nic nemohly. Nebyla jsem schopná chodit mezi lidmi. Tak jsem si koupila domů víno a pila. Pak mi bylo alespoň chvíli fajn v pocitu zapomnění. Jenže pak jsem se nemohla cítit dobře, když jsem si nedala skleničku.

Helena

Alkohol je pochutina, kterou pijeme, když je nám dobře, pro její chuť, nebo jako součást některých společenských zvyků. Když pijeme, abychom zapomněli na své problémy, stává se drogou, snadněji a dříve si na něj vytvoříme návyk. Coming out nebývá jednoduchý a alkohol nám při něm jen zdánlivě může pomoci. To je příčinou, proč alkoholismus u gayů a lesbických žen je častější než u ostatní populace.

Prostředí barů, snaha najít přátele je často spojeno s pitím alkoholu a kouřením. Sociální prostředí, ve kterém se gayové i některé lesbické ženy pohybují, je jako stvořené pro časté a nadměrné pití. Přesto mnoho z nich problémy nemá. S nadměrnou konzumací alkoholu či drog se setkáváme zejména u těch, kteří se nevyrovnali se svým zaměřením. Dokud se jim to nepodaří, nemají ani šanci přestat pít. Pokud u nich mezitím došlo k rozvoji závislosti, může pomoci jen léčba. Dlouhodobý stres, třeba v partnerských potížích, je rizikovým faktorem pro rozvoj alkoholismu či drogové závislosti. Kromě nevyrovnanosti s vlastní sexuální orientací může být pro mnohého gaye či lesbickou ženu obtížné hledat odbornou pomoc v krizových životních situacích. Alkohol pak může opět nabídnout snadnou, ale zákeřnou pomoc.

Požití alkoholu a drogy vždy znamená ztrátu kontroly nad svým chováním. Snadněji pak dojde k nechráněnému pohlavnímu styku, spíše si odvedeme domů partnera, který projeví větší zájem o vybavení bytu než o intimní sbližování. Při nadměrné konzumaci alkoholu či drog je obtížnější navázání partnerských vztahů, může dojít ke změnám v osobnosti. To zase dále vedle vlastní závislosti přispívá k dalšímu pití či konzumaci drog.

Co platí pro alkohol, to platí i pro jiné druhy závislosti, to znamená pro drogy a hazard na hracích automatech. U nitrožilně podávaných drog se výrazně zvyšuje riziko nákazy AIDS a dalšími nemocemi.