Historie GaTe

Věděli jste, že skupina GaTe funguje již od roku 2003? Že začal fungovat jako projekt Gay teens pod občanským sdružením STUD, poté působila jako neformální skupina a od roku 2012 je jednou z pracovních skupin spolku STUD, z.s.? Nechceme se chlubit, ale za těch spousty let jsme už udělali spousty práce, uspořádali nespočet aktivit a věříme, že jsme pomohli zpříjemnit období coming outu mnoha mladým gayům. Na následující stránce shrnujeme naše konání rok po roku, jak to šlo za sebou. Historii zveřejňujeme postupně, zatím přinášíme historii od roku 2009.

Rok 2009

GaTe pokračoval i v roce 2009 ve své pravidelné činnosti, kterou bylo pořádání diskusních setkání pro náctileté gaye. Na prázdniny byl týmem připraven projekt s názvem „Prázdniny v pohybu s GaTe“, na který tým obdržel grant od programu Připoj se – NROS. Obdržený grant umožňoval uspořádat během letních prázdnin sousty sportovních, kulturních a společenských aktivit. Vydali jsme se na výlety do brněnského okolí, jezdili jsme na motokárách, navštívili jsme Špilberk a brněnskou Hvězdárnu. Závěrečná víkendová akce se uskutečnila v závěru prázdnin v Blatinách na Českomoravské vrchovině a nesla název „Nelympíjské hry„.

V podzimních měsících tohoto roku jsme pokračovali dále v pořádání diskusních setkání. Tým GaTe byl na závěr roku posílen o nové členy z Prahy a tímto krokem byla rozšířena naše činnost i do hlavního města. První setkání v prosinci bylo úspěšné a podle ohlasů má činnost GaTe pro mladé gaye v Praze smysl a je o ní zájem.

Hlavní akce v tomto roce:

tym-tomas 50tym-lubor 50tym-vasek 50tym-marek 50

Rok 2010

Rok 2010 byl pro skupinu GaTe poměrně velkým mezníkem v její dosavadní činnosti. Tým se plnohodnotně rozrostl do Prahy a i v Brně přibral nové členy do organizačního týmu. Skupina v tomto roce měla celkem 11 organizátorů a rok 2010 byl rokem zcela jistě nejsilnějším v celé hisotrii GaTe. 

V tomto roce proběhlo celkem 15 diskuzních setkání v Brně a v Praze, dále 9 jednodenních sportovních či kulturních akcí (např. bowling, bursle, kolo, kino či motokáry), také 3 akce dvoudenní, 4x se skupina podívala mimo Brno a Prahu (jednou dokonce do Vídně, což bylo premiérově do zahraničí) a nechyběly ani dvě „víkendovky“ na 4 dny – Black and White a Stopařův průvoce po Galaxii. Za zmínku ještě určitě stojí akce „Everyone belongs to us„, kterou pořádalo United Games of Nations, kde účastníci GaTe měli možnost seznámit se se studenty ze zahraničí, procvičit si tak svoji angličtinu a navíc i zbořit některé předsudky.

Naše skupina uspěla v grantovém projektu Make a Connection, na kterém se podílela NROS a Nokia. Díky tomuto grantu jsme mohli natočit „Dokument coming out“ mapující comming out mladých kluků, který pomůže informovat další mladé gaye v tomto jejich složitém období. Dokument byl následně zveřejněn na internetu a promítán při diskuzních akcích v Brně i v Praze v rámci queer filmového festivalu Mezipatra.

Na letní víkendovou akci Stopařův průvodce přijelo 30 účastníků a byla to tedy největší akce, jakou GaTe zatím organizoval. I během celého roku se značně zvětšila a obměnila účastnická základna.

Ve druhé polovině roku vznikl projekt GaTy (Gay Twenty), který si založili sami účastníci, kteří již nesplňovali věkovou hranici pro účast na akcích GaTe. Projekt GaTy je určený vysokoškolským studentům do 26 let. Organizátoři z GaTe vzali tento projekt pod svá křídla, aby mohli novým organizátorům předávat svoje zkušenosti, pomáhat s organizací a zajišťovat propagaci jejich akcí.

Hlavní akce v tomto roce:

tym-tomas 50tym-vasek 50tym-marek 50tym-lubor 50tym-michal 50tym-kuba2 50tym-tomaspr 50tym-zdenek2 50tym-kuba 50tym-olda 50tym-david 50

Rok 2011

I v roce 2011 skupina GaTe pokračovala ve své dosavadní činnosti. Ukázalo se, že účastníci mají větší zájem o vícedenní akce než o diskuzní setkání. Proto GaTe poprvé v historii udělalo hned pět vícedenních akcí oproti standardním dvěma. Zároveň byl rok 2011 rokem přelomovým v působnosti GaTe. Skupina se již neomezuje na Brno a Prahu, ale díky projektu GaTe na cestách pořádá převážně o prázdninách setkání i v dalších městech.

Proběhlo celkem 5 diskuzních setkání v Brně a v Praze, dále 20 jednodenních sportovních či kulturních akcí (např. bowling, brusle, turistické výlety, piknik, kino, hvězdárna, laser game, paintball či plavání), 3 výlety do jiného města v projektu GaTe na cestách, také jedna dvoudenní akce na Vysočině pod širákem, jedno třídenní grilování, jednou dvoudenní vánoční akci, dvě klasické „víkendovky“, jarní a poprvé v historii také podzimní, na 4 dny a v tomto roce poprvé GaTe uvedlo týdenní akci.

Na zmíněnou týdenní akci neboli „prázdninovku“ Porta Coeli se přihlásilo celkem 26 účastníků a je to tedy druhá největší akce co se týká účastníků za trvání GaTe a z pohledu počtu dní je to největší akce v historii GaTe.

Některé akce (převážně diskuzní setkání) byly pořádané pro účastníky 15-20 let, některé pořádal projekt GaTy pro kluky 21-26 let a některé větší akce jsme pořádali dohromady pro účastníky 15-26 let.

Rok 2011 byl pro GaTe také přelomový v otázce financování. Tento rok jsme neuspěli v žádném grantovém řízení a z toho vyplynulé, že si většinu námi pořádaných aktivit museli hradit účastníci. Sociálně slabším účastníkům akcí nabízí GaTe díky darům, které v minulosti obdrželo, dotované ceny, aby i oni měli šanci akcí se zúčatnit.

V tomto roce jsme společnými silami vybrali nové logo, které je modernější a také reprezentativnější. Spolu s novým logem byl upraven i design našich webových stránek.

logo-gate-cerne-barevne

Rok 2011 byl pro GaTe velmi silným rokem, který následoval po podobně silném roce 2010. GaTe rozhodně nestagnovalo, a v roce 2011 uvedlo zhruba stejný počet akcí jako v roce 2010. Během tohoto roku bylo zařazeno více vícedenních akcí a poprvé se GaTe pustilo do akce týdenní. Během roku 2011 jsme na akcích přivítali více než 40 nových účastníků a účastnická základna se tedy opět zvětšila a obměnila.

Hlavní akce v tomto roce:

  • Cesta snů | 21. – 24. 4. | jarní víkendová akce | Lipová Lázně
  • Porta Coeli | 23. – 28. 8. | letní prázdninová akce | Blatiny
  • GaTe na vodě | 10. – 11. 9. | vodácký víkend | řeka Svratka
  • Dovolená v Karibiku | 27. – 30. 10. | podzimní víkendová akce | Sklené
  • Punč přání | 10. – 11. 12. | vánoční zážitková akce | Brno

 tym-tomas 50tym-vasek 50tym-marek 50tym-michal 50tym-kuba2 50tym-tomaspr 50tym-zdenek2 50tym-kuba 50tym-olda 50tym-david 50tym-martin 50

Rok 2012

Během roku 2012 skupina pokračovala ve své každoroční činnosti, při které pořádala diskuzní setkání, jednodenní akce, výlety, výjezdní setkání a také vícedenní akce.

V roce 2010 se ke skupině GaTe přidalo několik kluků z Prahy a založili pražskou odnož GaTe. Kluci od nás přebírali zkušenosti a využívali naše IT zázemí a naši účastnickou základu, kterou dále rozšiřovali. V letošním roce se pražská skupina vyprofilovala na tolik, že se rozhodla pro osamostatnění, jelikož jejich názory byly neslučitelné s názory brněnské části GaTe. Jeden z důvodů byl odlištný postoj k většímu začlenění GaTe do občanského sdružení STUD Brno. Došlo tedy k odštěpení pražské části a kluci si založili vlastní skupinu, kterou pojmenovali G2G. Tato skupina od svého vzniku uspořádala tři jednodenní setkání a dále se již jeví jako nečinná.

Skupina GaTe tedy v součástné době čítá šest organizátorů a tím se snížily i její časové možnosti na organizaci aktivit. V roce 2012 tedy GaTe uspořádal méně akcí než v roce předchozím, nicméně kvalita přibývajícími zkušenostmi neustále roste a i účastnická základně se obměňuje a rozšiřuje. Na akcích je dobře vidět, že GaTe má své tvrdé jádro, ale přesto se na každé akci ukáže spousta nových lidí. Například na Vánoční akci GaTe se letos přihlásilo celkem 12 lidí, což bylo pouze o pár lidí méně než loni, ale pouze jeden z těchto lidí se účastnil akce loňské, zbytek byli lidé noví.

V roce 2012 proběhlo celkem 19 akcí GaTe. Měli jsme několik diskuzních setkání, byli jsme na hvězdárně, hráli jsme laser game, proběhlo několik jednodenních výletů do různých měst, jednou jsme vyjeli dokonce i na hory. V letošním roce jsme uspořádali tři vícedenní akce. Jednu víkendovku na čtyři dny, jeden dvoudenní výlet na vodu a jednu týdenní prázdninovku.

I v tomto roce se potvrdilo, že účastníci mají velký zájem hlavně o vícedenní akce. Čtyřdenní víkendovky se zúčastnilo celkem 18 účastníků, dvoudenního výletu na vodu se zúčastnilo 12 a na týdenní prázdninovku se jich přihlásilo dokonce rekordních 38, z nichž tedy nakonec několik lidí nejelo kvůli škole, nemoci či rodinným důvodům.

V roce 2012 se GaTe rozhodl příliš nerozlišovat akce na ty do 20 a 26, ukázalo se, že akcí do 20 let by se účastnilo mnohem méně účastníků a nemohli by tedy mít tolik pozitivních vzorů a navíc je očividné, že čím více lidí jede, tím je akce pro ně zábavnější a mají samozřejmě větší šanci najít si kamaráda, který jim bude vyhovovat.

Hlavní akce v tomto roce:

tym-vasek 50tym-marek 50tym-michal 50tym-kuba2 50tym-tomaspr 50tym-zdenek2 50tym-patrik 50tym-olda 50tym-david 50tym-lukas 50

Rok 2013

Skupina GaTe má za sebou další rok. Tentokrát s pořadovým číslem 11, což je v gay komunitě obdivuhodné. Rok 2013 byl prvním rokem v historii GaTe, ve kterém jsme nemuseli řešit materiálové ani finanční nedostatky. Díky sponzorovi, který se rozhodl přispět na činnost týmu jsme mohli zakoupit mnohdy potřebné ale nedostupné vybavení a dělat tak naše akce ještě atraktivnější a kvalitnější. Chtěli bychom touto cestou poděkovat – díky Ondro!

V roce 2012 bylo ve skupině GaTe pouze 5 členů po oddělení pražské části organizátorů. Rozhodli jsme se tedy rozříšit naše řady a inzerovali nabídku účasti na akci jako organzátor ve skupině GaTe. Přihlásilo se nám hned několik nadějných adeptů, ze kterých jsme vybrali dva nové členy, kteří se přidali do našeho týmu.

V roce 2013 bylo naplánováno celkem 10 akcí GaTe. Vyhověli jsme poptávce a místo diskuzních setkání jsme pořádali spíše aktivnější jednodenní aktivity. Uspořádali jsme několik hravých večerů s deskovými hry, byli jsme párkrát v čajovně a účastníci si velmi oblíbili hru laser game, nechyběl ani výlet po brněnském okolí či piknik na pražském Pride.

Jako každý rok jsme i letos uspořádali čtyřdenní víkendovou akci a jednu prázdninovou akci na týden.

I letos se potvrzuje, že účastníci mají velký zájem hlavně o vícedenní akce. Čtyřdenní víkendovky se zúčatnilo celkem 19 účastníků, prázdninovky dokonce 22 lidí. Oproti roku 2012 jsme zůstali zhruba na stejném počtu.

Věkový průměr účastníků akcí byl loni 21 let, což je dlouhodobý průměr od doby, kdy pořádáme akce dohromady jako GaTe a GaTy (studentský spolek pro studenty do 26 let).

V roce 2013 se uskutečnil i 1. ročník plesu Queer Ball, který pro STUD pořádala většina organizátorů GaTe.

Na konci roku 2013 se měla uskutečnit i tragiční vánoční akce GaTe. Bylo přihlášeno celkem 18 lidí, ale bohužel jsme akci museli zrušit, jelikož objekt se těšně před akcí potýkal s technickými problémy a takto na poslední chvíli jsme již nezvládli sehnat náhradu. Konec roku jsme nakonec tedy zasvětili přípravě 2. ročníku plesu Queer Ball.

Hlavní akce v tomto roce:

tym-david 50tym-marek 2 50tym-matej 50tym-mirek-j 50tym olda 150 ntym vasek 150 ntym-lukas 50tym michal 150 n

Rok 2014

Ani v roce 2014 neusnul GaTe na vavřínech a organizoval již dvanáctým rokem aktivity pro mladé gaye a studenty v období coming outu. Organizační tým v tomto roce fungoval až na jednu výjimku ve stejném složení jako v roce předchozím a navíc jsme v tomto roce tým posílili o dva nové mladé členy, čímž se snažíme dodržet naši filozofii, že by akce a aktivity měli dělat mladí lidé pro mladé lidi. Jádro organizačního týmu, které má několikaleté zkušenosti ovšem zůstává stejné a předává zkušenosti mladé generaci.

Díky sponzorovi, který svými pravidelnými finančními prostředky podporuje činnosti naší skupiny, jsme si mohli dovolit zakoupit vybavení, které nám v minulosti, hlavně při pořádání vícedenních akcí, chybělo. Pořídili jsme si například držák flipcharteru, várnici, buzoly, vysílačky, deky, krabice, tiskárnu, paruky a prostěradla. Všechen tento materiál jsme již využili při organizování akcí a aktivit. Mimo tento materiál jsme si díky finanční podpoře mohli dovolit snížit cenu našich akcí pro účastníky. Díky těmto sníženým cenám se mohou mladí gayové v období coming outu lépe zapojit do námi pořádaných akcí a aktivit. Stejně jako loni bychom chtěli touto cestou poděkovat Ondrovi za jeho velkorysou podporu naši činnosti!

V roce 2014 jsme uspořádali celkem 8 akcí. Zaměřili jsme se stejně jako v předchozím roce primárně na větší a dlouhodobější aktivity s tím, že se je snažíme dělat pečlivě a precizně. Naše činnost si již získala pravidelný řád a tak potenciální účastníci vědí, na co se mohou těšit. Začátkem roku organizujeme Queer Ball – bál nejen pro LGBT komunitu v Brně, poté následuje Jarní víkendovka, která se koná většinou o Velikonocích. V létě se již stalo tradicí vyrazit na prodloužený víkend na vodu a v srpnu na Letní prázdninovku, která trvá celý týden. V závěru roku nesmí chybět Vánoční akce. Mezi tyto větší aktivity přidáváme dle našich časových možností akce sportovního a kulturního typu.

V roce 2014 jsme uspořádali 4 setkání – piknik na Prague Pride, setkání v čajovně, vánoční akci a bruslení. Z vícedenních akcí jsme v roce 2014 uspořádali čtyřdenní jarní víkendovku, vodácký výlet a týdenní letní prázdninovku.

Organizační tým částečně tvořený členy týmu GaTe a dobrovolníků připravil v roce 2014 druhý ročník plesu pro LGBT komunitu v Brně. 2. ročník byl velmi úspěšný a vypadá to, že se akce pomalu stává v Brně tradicí.

Návštěvnost akcí GaTe zůstala i v roce 2014 v dlouhodobém průměru. Jarní víkendovky se zúčastnilo 19 osob, akce GaTe na vodě 15 osob a letní prázdninovky 28 osob. Jednodenní akce navštěvuje většinou do 10 osob, výjimku tvořila vánoční akce, které se zúčastnilo 18 osob.

Věkový průměr návštěvníků akcí GaTe v roce 2014 byl 21 let. Věkový průměr se pohybuje zhruba na stejné úrovni už několik let a svědčí o tom, že akce jsou navštěvovány převážně mladými kluky.

Organizační tým GaTe tvořilo v roce 2014 celkem 10 osob. V průběhu roku se jeden organizátor rozhodl opustit naše řady, tedy v závěru roku 2014 byl tým GaTe devítičlenný.

Hlavní akce v tomto roce:

tym-david 50tym-marek 2 50tym-mirek-j 50tym olda 150 ntym vasek 150 ntym-lukas 50tym michal 150 ntym-lukas-p 50